Search for:

Кой и защо излъга за АМ “Хемус”? Анализ на Института за пътна безопасност

АНАЛИЗ

На Института за пътна безопасност

Кой и защо излъга за АМ “Хемус”? Въпрос от ИПБ към министрите на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова, Гроздан Караджов, Иван Шишков и Андрей Цеков.

 

Уважаеми дами и господа,

Публичните изяви на всеки един от вас в качеството Ви на министър на регионалното развитие и благоустройството, а на някои и като народни представители съдържат твърдението, че на АМ „Хемус“ има извършени незаконни строителни дейности при следната хронология:

През 2021-ва година министър Виолета Комитова нееднократно убеждава българската общественост, че на АМ „Хемус“ е установено от органите на ДНСК строителство без одобрени инвестиционни проекти и без издадено разрешение за строеж в нарушение на Закона за устройство на територията /ЗУТ/, т. е. незаконно по смисъла на чл. 225, ал. 2, т. 2 от ЗУТ. При проверките е констатирано, че се извършват строително-монтажни работи, включително изкопи, насипи, пътни легла и съоръжения на участъци 4 и 5 на АМ „Хемус“, която е строеж първа категория. Тези дейности са извършени в имоти държавна, общинска и частна собственост, за които производствата по отчуждаване не са приключили към датата на проверката. Твърди се, че са извършени проверки на място и нарушенията дори са заснети с дрон. На 09.09.2021 г. министър Комитова дори дава специална пресконференция по темата. В тази връзка на 07.11.2021-ва година в интервю за предаването „Неделя 150“ по БНР арх. Влади Калинов в качеството си на директор на ДНСК обявява, че ДНСК е издала протоколи за извършено определено незаконно строителство на лотовете 4 и 5 от АМ „Хемус“. Според думите му поради тази причина е освободен и директорът на РДНСК-Ловеч.

В същия дух продължава следващият министър на МРРБ Гроздан Караджов, при чието управление ДНСК през декември 2021-ва и януари 2022-ра година стартира наказателна процедура като тогава са връчени актове за административни нарушения на Автомагистрали ЕАД и строителните компании, с които дружеството има сключени договори за участъците 4 и 5 от АМ „Хемус“. Също по негово време на 30.06.2022-ра година ДНСК издава общо 11 наказателни постановления за установеното незаконно строителство в участъците 4 и 5 на Автомагистралата. Така наложените санкции с тези актове се обжалват и се отменят от съда.

Следващият министър Иван Шишков отива още по-далеч. Чрез множество свои телевизионни и други медийни участия по много убедителен начин настоява пред обществеността, Министерски съвет и Парламента, че на АМ „Хемус“ се строи незаконно. Така например, видно от прессъобщение на страницата на МРРБ на 10.05.2023 г., Шишков заявява: „Между 20-25% от лот 4 и частично лот 5 на магистрала „Хемус“ са построени незаконно. Затова трябва да бъде намерен законов механизъм да се реши въпросът с установеното досега незаконно строителство“. Според министъра най-важното, което неотложно и спешно трябва да бъде узаконено, е строителството на лот 4 на Хемус, защото в противен случай то не може да бъде продължено. Като дори работи активно за законови промени по два варианта – търпимост и узаконяване, с цел да спасява незаконното строителство на магистралата. В този период на 05.12.2022 г. в интервю за БНР бъдещият министър и към този момент депутат от ППДБ Андрей Цеков заявява: „Строителството по АМ „Хемус“ и по всички договори за текущ ремонт и поддръжка е осъществявано без проекти, без разрешение за строеж, без строителен надзор… Големият проблем на държавата е как да въведе в експлоатация незаконно строителство на стойност милиарди и как да го разплати“. След като заема поста министър обаче Андрей Цеков прекъсва напъните на Шишков да спасява и амнистира незаконното строителство. Според Цеков с този проект на Шишков може да бъде отворена кутията на Пандора. Така темата за незаконното строителство на АМ „Хемус“ при министър Цеков постепенно замира. Въпреки че предизборно същият в свое интервю публикувано във Фактор.бг на 28.05.2024 г. отново повдига темата и задава въпроса: „Защо при ГЕРБ започна незаконно строителство по ЗУТ в участъци 4 и 5 – констатирано с актове на ДНСК?“. Странно г-н Цеков, но факт! Ту има, ту няма незаконно строителство! Според ситуацията и интереса! При следващия министър вече – Виолета Коритарова тази тема става табу.

И като финал на сагата за незаконното строителство на АМ „Хемус“, настоящият министър на МРРБ Иван Иванов издава разрешение за строеж N6 от 04.02.2025 г. за част от нарочения като „проблемен“ лот 4 на магистралата. Това провокира изслушване на регионалния министър в Народното събрание на 28.02.2025 г., където ясно и категорично г-н Иванов заявява: „Съгласно практиката на ДНСК и документите, които аз съм установил, нито за този участък, нито за който и да е друг от магистрала „Хемус“ не е констатирано незаконно строителство съгласно ЗУТ и няма издаден констативен акт за такова строителство и за спирането му нито по време на служебното правителство, нито по време на редовните кабинети!“ И като капак на четири годишното внушение за незаконно строителство, налагано най-вече от страна на министрите от служебните кабинети на президента Радев – Комитова и Шишков, настоящият министър тегли чертата на спекулацията като показа протокол от 2021-ва година, според чийто протокол зам.-министър на Виолета Комитова (чието име деликатно спестява) е взел въпросните записи от дрона, с който се твърди, че е заснето незаконното строителство, като същият не ги е върнал в министерството. Не става ясно и къде са протоколите на ДНСК за извършено незаконно строителство на лотовете 4 и 5 от АМ „Хемус“, които министър Виолета Комитова и директора на ДНСК Влади Калинов твърдят, че са издадени през 2021-ва година. След тази категорична позиция и аргументите на г-н Иван Иванов, всички които твърдяха през последните 4 години, че на АМ „Хемус“ има незаконно строителство замлъкнаха.

Уважаема г-жо Комитова и г-да Караджов, Шишков и Цеков, защо заблуждавахте институциите в страната и най-вече хората, че на АМ „Хемус“ се строи незаконно? Това опит да оправдаете собственото си бездействие ли е? Това бездействие не е ли престъпно? Това не е ли саботаж срещу национален обект, какъвто е АМ „Хемус“? Това активно четиригодишно мероприятие не представлява ли заплаха за националната сигурност? Дали изчезналите записи от дрона не се намират в някой от тези бивши министри, който е бил и зам.-министър в МРРБ? Защо? Защо? Защо? Дължите отговори, дами и господа! Дължите ги пред хората и пред прокуратурата!

Екип на ИПБ

Доклад на ИПБ относно ползването на мобилни телефони от водачите на МПС

ДОКЛАД

на

Института за пътна безопасност

 

 

Проучване на Института за пътна безопасност показва, че 78% от водачите на МПС използват мобилни устройства по време на шофиране, а 14% от тях си признават, че са участвали в ПТП по време на използване на мобилен телефон. Изследването е направено в периода 04-20 януари 2025 година, като е обхванало 808 водачи на МПС в градовете София, Варна, Бургас и Пловдив.

Със заявление по ЗДОИ получихме информация от МВР за констатираните нарушения при използване на мобилно устройство по време на шофиране. От данните в таблица 1 се вижда, че за периода 2020-2024 година са установени 80738 бр. нарушения. Това прави средно на година по 16156 бр. нарушения. Констатира се и увеличение на санкционираните водачи всяка година, като през 2024 г. те достигат над 20 000. В България има регистрирани правоспособни водачи на МПС над 2,5 милиона души. Това означава, че 0,6 % от всички водачи се залавят годишно да управляват МПС, като използват мобилен телефон. В България глобата при използване на мобилен телефон е 50 лв., като тя е най-ниската в цяла Европа.

 

Период Наказателни  постановления (бр.)
01.01.2020 г. – 31.12.2020 г. 14028
01.01.2021 г. – 31.12.2021 г. 14166
01.01.2022 г. – 31.12.2022 г. 15034
01.01.2023 г. – 31.12.2023 г. 17198
01.01.2024 г. – 31.12.2024 г. 20357
Общо за 2020-2025 г. 80783

 

Таблица 1  Констатирани нарушения при използване на мобилни устройствa по време на шофиране

 

Предоставяме информация за глобите в някои от другите европейски страни.

Преглед на някои от глобите в чужбина:
• Полша: от 50 евро
• Австрия: от 50 евро
• Швейцария: 90 евро
• Белгия: 110 евро
• Франция: от 135 евро
• Италия: от 165 евро
• Испания: от 200 евро
• Великобритания: от 230 евро
• Холандия: 240 евро
• Естония: от 400 евро

Рискът е най-голям, когато водачът вдигне телефона си, често при спешни случаи. Тогава вниманието вече не е насочено към шофиране. Телефонът, дори със слушалки или хендсфри, променя поведението и способността да се реагира. По време на разговор водачът се фокусира върху предната част на пътя, по-малко се оглежда в огледалата и отстрани, обръща по-малко внимание на знаците и другите участници в движението, независимо дали е свикнал да използва лаптоп и независимо от възрастта си. Превозното средство има тенденция да забавя леко и да върви на зигзаг: по-често пресича централната линия.

Изследването показва още, че водачите все по-често използват смартфоните си по време на движение, за да пишат съобщения. А някои дори гледат видеоклипове.

Всичко това се отразява на водача, разсейвайки вниманието му от пътната обстановка и често води до различни пътнотранспортни произшествия. Доказано е, че телефонът в ръката на шофьора пречи на шофирането и увеличава времето за реакция средно с 0.7 секунди.

При скорост от 60 км/ч, например колата изминава 12 метра за въпросните 0.7 секунди. Без значение колко опитен е шофьорът и колко перфектна е спирачната система на колата, няма как разстоянието от 12 метра да бъде наваксано при екстремна ситуация. А често пъти тези 12 метра костват човешки живот.

Извод:

Контролът. осъществяван от контролните органи. е недостатъчен и неефективен. Санкциите са пренебрежимо малки спрямо риска от настъпване на ПТП. Увеличават се водачите на МПС, които използват мобилен телефон по време на движение.

Препоръка:

Необходимо е да се подготвят законодателни промени, както и да се приоритизира контрола от страна на МВР върху водачите, използващи телефони по време на шофиране. Необходимо е да се използват технически средства за контрол за тези нарушения. Липсата на такава практика в България е предпоставка да продължаваме да бъдем с най-висок риск от настъпване на ПТП в целия ЕС.

 

Екип на ИПБ