Столичната полиция е спряла да следи за отнемане предимство на пешеходци

През последните 10 години в София са загинали 395 пешеходци

От две години за столичната полиция контролът за това дали шофьорите спазват предимството на пешеходци не е приоритет. Това става ясно от статистика, предоставена на “Капитал” от Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) по реда на Закона за достъп до обществена информация.

След 2016 г. издадените от КАТ наказателни постановления срещу шофьори, отнели предимство на пешеходци, са намалели близо десетократно (вижте графиката). През 2016 г. и 2017 г. (до 10 декември) полицията е санкционирала шофьорите предимно постфактум – има с около стотина глобени по-малко, отколкото са били инцидентите с пешеходци. През 2016 г. 79.9% от глобите са наложени след инцидент, а през 2014 г. – 16.6%.

Сбъркани приоритети

Според статистиката на МВР за цялата страна през 2016 г. пътно-транспортните произшествия, квалифицирани от полицията като “блъскане на пешеходец”, съставляват близо 1/4 от всички тежки катастрофи (23.8% за 2016 г., 27.5% за 2015 г.) Общият брой на загиналите е 114 (164 за 2015 г.), а на ранените 1729 (1927 за 2015 г.).

Въпреки че блъскането на пешеходци е сред основните причини за жертви на пътя, то очевидно не е приоритет за полицията. Справка в сайта на МВР показва, че през последните три години проблемът е бил адресиран епизодично — по време на т.нар. акция “Зима”. На 15 ноември МВР отбелязва “Ден без пешеходци – жертви на пътя, посветен на Световния ден за възпоминание на жертвите от ПТП”.

От страницата на вътрешното министерство става ясно, че т.нар. превенция съдържа предимно съвети и предупреждения към пешеходците, но не и към водачите.

Необходимо е формирането на държавна политика за справянето с катастрофите

“Управлението на пътните условия в страната ни е импровизация. Не е на базата на анализ или експертиза”

Трябва да говорим постоянно за войната по пътищата, защото промяната трябва да започне от самите нас. Катастрофите стават в рамките на града, а това е така, защото няма контрол над човешкия фактор. В същото време за пешехoдните пътеки и пътищата в града има отговорност общината, която също не си е свършила работата. Така директорът на Института за политика Калина Крумова коментира войната по пътищата в студиото на “България сутрин”.

Припомняме, че в началото на седмицата тежкотоварен камион прегази на пешеходна пътека и уби на място 19-годишна студентка в Благоевград.

По думите на Крумова трябва всеки трябва да търси вината в себе си, а не веднага да търси сметка на институциите, защото “90% от катастрофите са факт заради човешка грешка”.

“Никога не смятаме, че ние сме виновни, а винаги гледаме да изкараме друг виновен. В България по-голямата част от инцидентите на пътя се случват заради човешки грешки. Проблемите всички ги знаем. Затова едно от решенията е Министерството на образованието да погледне към децата в училищата и да започне да ги образова от малки, защото те са бъдещите шофьори. Трябва да се погледне към промяна на хората, а след това на системата”, уточни директорът на Института за политика.

Според Богдан Милчев – бивш шеф на КАТ-София, проблемът е системен, защото е напълно нормално хората да грешат.

“Ние се въртим в един омагьосан кръг. Ще е много полезно ако погледнем как са се справили другите държави, първенци в това отношение. Необходимо е формирането на държавна политика и стратегия за справяне с войната по пътищата. Институциите, които се грижат за безопасността на пътната система, трябва да помислят повече за хората”, каза Милчев пред Bulgaria ON AIR.

Гостът отбеляза, че някой се опитва да вмени на хората в България, че допускат много повече грешки от хората в Швеция, но това не е така, защото пътната среда определя грешките на хората.

“Управлението на пътните условия в страната ни е импровизация. Не е на базата на анализ или експертиза”, завърши Милчев.  www.bgonair.bg

Учредихме  ‘’Институт за пътна  безопасност’’

На 30.11.2017г. от 18.00 часа в Зала 2  на  Парк-хотел ‘’Москва’’- гр.София се състоя Учредителното Общо  събрание на Сдружение с нестопанска цел  ‘’Институт за пътна  безопасност’’

На учредяването присъстваха над 60 човека, които гласуваха единодушно създаването на новата организация, нейния устав и Управителен съвет.
За Председател на Управителния съвет беше избран Руслан Вуцов.

КАТ пуска фалшиви данни за жертвите на пътя

Така към края на годината се получава изкривена статистика

КАТ прави фалшива статистика за броя на загиналите и ранените при тежки автомобилни катастрофи. Това показа разследване на „Труд”, започнало още от средата на септември.

Всеки ден МВР публикува на сайта си данни за пътната обстановка, които са пълни с грешки, включително и от елементарно събиране и изваждане на числа. Повечето от тях остават неоправени.

Така към края на годината се получава изкривена статистика, която не се сравнява нито с данни от прокуратурата, нито от министерство на здравеопазването, нито с отчети на застрахователните компании. Прочети още в trud.bg

Поздрав от Америка

Уважаеми учредители на Института за пътна безопасност,

 
Андрей Ненов- Интернет мениджър в Американската Автомобилна Асоциация

Много от Вас, участват по убеждение, но за съжаление някой от Вас, са тук, след като са загубили близки в тази безкрайна война.

И причината за нея не е “лошата държава България” – подобни войни има по всяка точка на земното кълбо – и тук в САЩ всяка година загиват 38 000 души средно. И причината за тях обикновено са човешката необразованост, арогатност, самонадеяност и липса на отговорност. .  И докато преди 30 години, лошо конструираните автомобили бяха основен фактор за произшествията, днес това е образованието и пренебрегването на риска. Ние, като хора ангажирани с тази кауза трябва да си поставим за основна цел възпитанието на шофьорите и пешеходците да оценяват риска. Трябва да принудим институциите да оценяват и поощряват намаляването на този риск, и човешката глупост.  Рискът има много последствия – здравни и финансови.  Ние трябва да научим гражданите, че във всеки момент на живота ние правим избор базиран на риска и често това може да доведе до тежко нараняване или дори смърт –  дали при седене на парапета на балкона; при каране с превишена скорост; при игра с огнестрелно оръжие; при катерене по цистерни и влакове; при неправилно пресичане и изпреварване.
 
Риска, който безумецът поема изпреварвайки неправилно не са само изкривените ламарини, а може да е живота на него и семейството му;
риска като съдия, прокурор или полицай да осигуриш минимално наказание на някой нарушител, е че утре може да се  върне като бумеранг върху твои близки;
риска да бъдеш самонадеян пресичайки неправилно;
риска предоставяйки автомобил на неправоспособен;
риска да застраховаш многократен нарушител..
риска, който всеки един нарушител паркиращ неправилно е не само финансово или материално наказание..
 
Риска е част от живота независимо дали шофираме или ядем сладолед. За да намалим жертвите на пътя трябва да започнем с образование и възпитание, базирани на анализи и факти.. И разбира се дисциплина, налагана от държавата.
Надявам се заедно да успеем да намалим до минимум броя на тъжните майки и бащи.
 
Благодаря Ви, че ви има и имате желание да се борите за разум.
 Андрей Ненов

Нужен е специализиран орган, който да анализира всичко за безопасността по улиците

Не е достатъчно това което прави държавата за ограничаване катастрофите, нужно още много смята Михаил Попов, секретар на фондация “Безопасни улици от Валя”. Още пролетта те са внесли искане до МС за създаване на единен специализиран орган, който да въздейства и анализира всичко, което правят институциите ангажирани с безопасността по улиците.

Това не е само КАТ и МВР. Поискахме да се създаде такъв орган и у нас, нещо което е изискване и на ЕС. Искането ни е пренасочени но МВР, който е изпълнителен орган и аз не знам защо, но ако още се бавят институциите сме готови ние да го създадем като НПО.

Според статистика за 2016г убитите при катастрофи у нас са 99 на 1 млн. жители, а в Норвегия и Швейцария са 26 или близо 4 пъти по-малко. Според Попов това е най- голямото доказателство, че у нас не се правят нещата по правилния начин.

 

Чуйте цялото интервю в © БНР (www.bnr.bg)